Rolada wołowa lub wieprzowa – smaczna pieczeń na święta Bożego Narodzenia (3 przepisy)

Również o roladach słyszymy, że są to rodzaje mięs, które na ogół przyrządza się tylko w dni świąteczne. Naprawdę szkoda, bo zwijając kawałki mięsa i ewentualnie nakładając do nich nadzienie, włączasz się w wielowiekową tradycję. Zwłaszcza, że jeśli najpierw zamarynujesz mięso i będziesz je powoli, ale przez długi czas gotować, to możesz osiągnąć bardzo smaczny rezultat można z tańszego, a w związku z tym twardszego mięsa.

Ale na Boże Narodzenie często wybieramy roladę, aby podać dobry kawałek mięsa.

Na roladę można użyć wszystkich rodzajów mięsa, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Żeby osiągnąć dobry efekt końcowy, ważnych jest kilka rzeczy. Najpierw przyprawianie i solenie mięsa. Przyprawione mięso zawsze odstawiamy na chwilę, aby mógł przeniknąć do niego aromat przypraw; a przede wszystkim nie należy oszczędzać na ilości przypraw.

Zawsze najpierw należy obsmażyć mięso na oleju lub maśle, aby dobrze się zasklepiło ze wszystkich stron. Dzięki temu wszystkie soki zostają w mięsie i nie będzie ono zbytnio wysychać. Dalej piecz mięso w jak najniższej temperaturze. Jeśli masz dużo czasu, wypróbuj na przykład 150°C. Im twardsze mięso, tym lepszy wynik uzyska się dzięki dłuższemu pieczeniu w niższej temperaturze. Roladę z dobrego steku, cielęciny czy schabu pieczemy dużo szybciej i w wyższej temperaturze. Mięso to jest z natury delikatne, ale zawiera mało tłuszczu, więc podczas dłuższego pieczenia może jedynie nabrać twardości i suchości.

Wołowina

Pieczona rolada z polędwicy

Składniki: ½ kg rolady z polędwicy, 100 g masła, sól i pieprz, tymianek, liść laurowy, bulion i/lub wino.

Przygotowanie: Rozpuść w rynce połowę masła. Podsmaż mięso na umiarkowanym ogniu. Posyp solą i pieprzem, dodaj liść laurowy i tymianek. Zmniejsz ogień i regularnie obracaj roladę. Zawsze dodawaj odrobinę masła. Pieczenie przez pół godziny powinno wystarczyć do ugotowania mięsa. Zdejmij upieczoną roladę z patelni, zawiń w folię i odstaw na co najmniej 10 minut. W tym czasie wlej trochę bulionu i/lub wina do tłuszczu, w którym piekła się rolada, poczekaj, aż przestanie musować, i sos będzie gotowy.

Aby uzyskać jeszcze lepszy smak, warstwę tłuszczu polędwicy można przed pieczeniem posypać pieprzem, solą i tymiankiem, a następnie potrzymać mięso w folii w chłodnym miejscu przez pół dnia. Ponadto usmaż roladę w sposób opisany powyżej.

Duszona marmurkowa rolada wołowa

Składniki: ¾ kg marmurkowej rolady wołowej (kup nie przyprawioną!), tymianek, rozmaryn, liść laurowy potłuczony w moździerzu, trochę mielonych goździków, pieprz i sól z młynka, 75 g masła, trochę oliwy z oliwek lub tłuszczu z bekonu, 1 cebula, trochę skrobi kukurydzianej, trochę bulionu lub piwa (typu blond).

Przygotowanie: Wymieszaj wszystkie przyprawy z solą i pieprzem. Natrzyj nimi obficie roladę, jeśli nie została jeszcze doprawiona przez rzeźnika. W przeciwnym razie użyj tylko ograniczonej ilości. Odstaw w chłodne miejsce na co najmniej 15 minut, ale lepiej na pół dnia.

Podgrzej olej lub tłuszcz w rynce. Szybko obsmaż roladę na dużym ogniu. Następnie dodaj połowę cebuli w całości i poczekaj, aż też się zarumieni. Następnie zmniejsz ogień na jak najniższy poziom. Dodaj przynajmniej 1 szklankę bulionu (lub piwa?!). Przykryj rynkę pokrywką i duś roladę min. 3 godziny lub dłużej. Regularnie obracaj roladę i w razie potrzeby uzupełniaj płyn. Kiedy rolada jest wystarczająco upieczona, wyjmuje się ją z płynu i zawija w folię. Ugotowaną roladę odstaw na co najmniej 15 min, zanim ją pokroisz.

W tym czasie do płynu, w którym dusiła się rolada, dodaj najpierw drobno posiekaną cebulę i dokładnie ją uduś. Wymieszaj trochę mąki kukurydzianej z wodą i dodaj do płynu. Doprowadź do wrzenia i poczekaj, aż mąka kukurydziana się zagotuje. Mieszaj od czasu do czasu, aby otrzymać ładny sos.

Do sosu można dodać 100 cm³ śmietanki do smaku. Roladę należy podawać w niezbyt cienkich plastrach. Sos podaje się oddzielnie. Rolada jest pyszna z puree ziemniaczanym i/lub ryżem.

Wieprzowina

Pieczona marmurkowa rolada wieprzowa

Składniki: ¾ kg marmurkowej rolady wieprzowej (najlepiej nie przyprawianej), sól i pieprz, 75 g masła, 1 łyżka lub więcej grubej musztardy, 110 cm³ bulionu, 1 szklanka białego wina albo soku jabłkowego lub pomarańczowego, trochę tartej bułki, trochę syropu, miodu lub cukru.

Przygotowanie: Tuż przed pieczeniem mięso natrzyj solą i pieprzem. Rozgrzej masło w rynce, a następnie obsmaż mięso ze wszystkich stron. Posmaruj roladę musztardą ze wszystkich stron.

Wlej do mięsa bulion i wino lub sok. Przykryj rynkę pokrywką, zmniejsz ogień i piecz mięso na wolnym ogniu przez co najmniej 45 minut. Nie piecz dłużej niż 1 godzinę. Wyjmij mięso z bulionu, zawiń w folię i odstaw na 15 minut. Do płynu, w którym piekła się rolada, dodaj trochę tartej bułki i odrobinę syropu. Gotuj, mieszając, aby otrzymać ładny sos. Pokrój roladę wieprzową w możliwie wąskie plastry i podawaj z sosem.

Zawsze kupuj roladę nie przyprawianą (zwłaszcza jeśli chcesz przechowywać mięso w zamrażarce). Wtedy rolada nie wyschnie wcześniej z powodu przypraw i będzie można samodzielnie wybrać jej smak.

Źródło: Nederlands Dis