„Cicha procesja” w Amsterdamie

Choć być może dzisiaj niektórym trudno w to będzie uwierzyć, Amsterdam był od XIV do XVI wieku ważnym europejskim centrum pielgrzymkowym. Ludzie przybywali tam nawet z wielkich odległości, by zobaczyć cudowną Hostię, która nie spłonęła, wrzucona do ognia. Ten cud eucharystyczny miał miejsce 15 marca 1345 r. Od tamtego czasu co roku w sobotę po 15 marca ulicami Amsterdamu przechodziła wielka procesja eucharystyczna.

Kiedy w końcu XVI wieku protestanci zdobyli władzę w mieście, zakazali tej procesji, jak również wszelkich innych objawów katolickiego kultu religijnego. Jednak pod koniec XIX wieku procesja odrodziła się, choć jako tajna. Stąd powstała nazwa Stille Omgang: cicha, czy też milcząca procesja. Jej uczestnicy szli w milczeniu trasą dawnej procesji, z zwykłych ubraniach i bez żadnych zewnętrznych oznak kultu. Restrykcje antykatolickie zostały zniesione w 1983 r., ale mimo to Kościół holenderski postanowił zachować charakter „cichej” procesji, gdyż sam w sobie stał się już tradycją.

Wyjazd części członków Stowarzyszenia na „Cichą procesję” odbył się w marcu 2019 r., a w marcu 2020 r. mieli w niej wziąć udział chętni spośród uczestników projektu „Kodeks Occo”. Tym razem jednak wybuch pandemii koronawirusa oraz wprowadzenie restrykcji w przemieszczaniu się po Europie w czasie naszego pobytu w Amsterdamie, zmusiły nas do wcześniejszego powrotu do Polski. Powrócimy tam w przyszłości.