Spotkanie z Weroniką Żurowską: Kodeks Occo, muzyka i plastyka

Kafel ceramiczny autorstwa Weroniki Żurowskiej: próba do koncertu Kodeks Occo

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z artystką plastykiem Weroniką Żurowską, członkiem zarządu Stowarzyszenia Brandsma, które będzie poświęcone prowadzonemu przez nasze Stowarzyszenie projektowi „Kodeks Occo” oraz wpływowi, jaki wywarł on na jej twórczość plastyczną. Przypomnijmy, że w ramach tego projektu chór Ex Tempore pod kierunkiem Marcela Pérèsa przygotował program koncertowy zawierający mszę Pange lingua autorstwa Josquina des Prés i inne utwory pochodzące z Kodeksu Occo, XVI-wiecznego rękopisu z muzyką wykonywaną ongiś w nieistniejącym już sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie.

Podczas spotkania zabrzmi muzyka z Kodeksu Occo, nagrana przez chór Ex Tempore w marcu 2020 r. w kościele św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu w Amsterdamie. Będzie też śpiew na żywo – grupa członków chóru Ex Tempore pod kierunkiem Marcina Bornusa Szczycińskiego wykona monodyczne utwory gregoriańskie, które posłużyły za podstawę przy komponowaniu utworów polifonicznych, zawartych w Kodeksie Occo. Weronika opowie o Cudzie Amsterdamskim, jego sanktuarium Heilige Stede, pracy nad programem Pange lingua oraz wyprawie do Amsterdamu i przygodach, jakie podczas niej przeżyli członkowie chóru.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie, w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy ul. Prymasa Augusta Hlonda 1 (przy Świątyni Opatrzności Bożej), w czwartek 9 grudnia br. o godz. 18.00. Jego organizatorem jest Fundacja Betesda.

Weronika Żurowska jest ilustratorką i graficzką. Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2016) i Wydziału Komiksu (Ecole Superieure des Arts Plastiques Saint Luc w Brukseli (2014). Autorka między innymi ilustracji do książki Szymona Sławińskiego pt. „Róża. Opowieść sceniczna dla dzieci o bł. matce Elżbiecie Róży Czackiej z odwołaniem do jej własnych słów”. Współpracowała jako autorka przy wystawach: „O-powiadaj. Japonia w pięciu opowieściach” i „Idź na żywioł” w Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie. Tworzy ilustracje do teatrów kamishibai. Prowadzi warsztaty z komiksu i ilustracji dla dzieci, dorosłych oraz osób z niepełnosprawnością.Więcej o Weronice:
http://weronikazurowska.blogspot.com/

Serdecznie zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *