W tym roku amsterdamska Cicha Procesja odbędzie się w Krakowie!

Czytelnikom bloga Adoptuj kościół w Holandii na pewno nie trzeba przypominać, czym jest słynna amsterdamska Cicha Procesja i jakie wydarzenie upamiętnia. Pisaliśmy już o tym wielokrotnie, dwa lata temu zamieściliśmy relację z udziału w niej, a rok temu mieliśmy zaśpiewać w Amsterdamie i Heiloo koncerty prezentujące muzykę śpiewaną przed prawie pięciuset laty w amsterdamskim Świętym Miejscu (Heilige Stede), kaplicy Amsterdamskiego Cudu. Zarówno nasze koncerty, jak i sama Cicha Procesja zostały w ostatniej chwili odwołane z powodu ogłoszenia lockdownu przez rząd holenderski; muzykę nagraliśmy więc u gościnnych amsterdamskich jezuitów i jest dziś dostępna w internecie, a sami z wieloma przygodami wróciliśmy do domów, czekając na złagodzenie restrykcji.


Witraż z kaplicy w amsterdamskim Begijnhofie, upamiętniający zbudowanie pierwszej kaplicy Heilige Stede w miejscu Cudu Amsterdamskiego przy ul. Kalverstraat. Fot. © DK

Koronawirus jak na razie górą i w tym roku również zabraknie Cichej Procesji na uliczkach starego Amsterdamu; jednak Polakom fantazji nigdy nie brakuje i zaraz szybciutko wymyśliliśmy, że skoro my nie możemy pojechać na procesję, to procesja przyjedzie do nas. W końcu w Krakowie również mamy wąskie średniowieczne uliczki, w XIV wieku wydarzył się lokalny cud eucharystyczny, a nawet kościół związany z tym cudem również uległ zburzeniu i został po nim tylko pusty placyk. A ponieważ tuż koło tego placyku stoi dominikańska bazylika Świętej Trójcy, przy której działają nasi wypróbowani przyjaciele – Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny – długo zastanawiać się nie było trzeba.

O naszym zwariowanym pomyśle napisaliśmy do biskupa Jana Hendriksa, ordynariusza haarlemsko-amsterdamskiego, a on od razu przesłał nam prześliczny list przeznaczony dla uczestników procesji, w którym pisze, jak bardzo cieszy się z naszej inicjatywy, i udzielił nam swego błogosławieństwa. Co dokładnie napisał – a są to rzeczy bardzo ciekawe – będzie można się dowiedzieć osobiście w sobotę 20 marca w Krakowie, bo list zostanie odczytany na zakończenie Mszy świętej o godz. 12.00 w południe w bazylice Świętej Trójcy przy ul. Stolarskiej, przed wyruszeniem procesji w trasę. Organizujemy naszą procesję w dzień, by wieczorem móc śledzić w internecie transmisję uroczystej Mszy świętej z Amsterdamu (po niej odbędzie się jeszcze emisja filmu o Cichej Procesji).

Krakowska trasa Cichej Procesji będzie przebiegać z miejsca, gdzie dawniej stał kościół Wszystkich Świętych, z którego w połowie XIV wieku złodzieje ukradli monstrancję z hostią, na Kazimierz, czyli do dawnej wsi Bawół, koło której świętokradcy rzucili ją w bagno, przerażeni swoim czynem. Następnie inną trasą powrócimy na miejsce startu. Przejdziemy też koło katedry wawelskiej, siedziby biskupa krakowskiego, który wyruszył w uroczystej procesji po ukradzioną i porzuconą monstrancję, odnalezioną dzięki temu, że emitowała światło. W połowie drogi zaśpiewamy kilka utworów wykonywanych niegdyś ku czci Cudownej Hostii w amsterdamskiej Heilige Stede – pochodzą one oczywiście z naszego zeszłorocznego programu koncertowego. Uczynimy to w pięknym, gotyckim kościele Bożego Ciała, wybudowanym przez króla Kazimierza Wielkiego na miejscu cudownego odnalezienia ukradzionej monstrancji. W kościele posługują ojcowie kanonicy laterańscy, którzy serdecznie nas do siebie zaprosili 🙂

Każdego z Państwa, kto może przybyć i wziąć udział w Cichej Procesji w Krakowie, serdecznie zapraszamy! Początek: 20 marca, godz. 12.00, bazylika Trójcy Świętej przy ul. Stolarskiej w Krakowie. Forma, ma się rozumieć, taka jak w Amsterdamie: prywatne przejście w małych grupkach w milczeniu bez żadnych zewnętrznych znaków.

Organizatorzy: Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny i Stowarzyszenie Brandsma.

Patronat medialny: Tygodnik Katolicki „Niedziela” – ogromnie dziękujemy i polecamy to zasłużone katolickie czasopismo. Artykuł o krakowskiej Cichej Procesji ukaże się w najbliższym numerze z datą 14 marca br., w edycji lokalnej „Niedziela Małopolska”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *