Niemożliwe się udało :)

W dniach 10-13 stycznia w klasztorze ojców dominikanów w Krakowie odbyły się pierwsze warsztaty z Marcelem Peresem w ramach projektu „Kodeks Occo” cieszymy się z nich bardzo. Wzięło w nich udział około 30 osób, zmotywowanych i prezentujących dobry poziom muzyczny. trzy dni ciężkiej pracy przyniosły efekty i w niedzielę mogliśmy zaprezentować większość przygotowanych utworów przed słuchaczami w dominikańskiej bazylice Świętej Trójcy. To dopiero początek pracy, więc materiał wymaga jeszcze dużo pracy, ale samo przygotowanie od zera trzech niełatwych renesansowych utworów polifonicznych i jednego chorałowego w tak krótkim czasie jest sukcesem, który wcale nie był oczywisty.
Kiedy prawie rok temu Marcel Peres, słynny francuski znawca i wykonawca muzyki dawnej, podzielił się z nami swoim wielkim, niezrealizowanym od lat pragnieniem, by utwory ku czci Najświętszego Sakramentu wykonywane z kaplicy Cudu Eucharystycznego w Amsterdamie (zapisane w tzw. Kodeksie Occo) przywrócić do życia w ich pierwotnym liturgicznym kontekście, nie był wcale pewien, czy nasza próba się powiedzie. Warsztaty śpiewu francuski artysta prowadzi niemal wyłącznie ze śpiewów jednogłosowych, gdyż przy utworach polifonicznych trudności piętrzą się wielokrotnie. Taki repertuar wykonują z reguły stałe zespoły muzyczne, a nie zebrane ad hoc grupy warsztatowe, nawet jeśli ich uczestnicy mają przygotowanie muzyczne. Z tego powodu muzyka z Kodeksu Occo, nawet jak na polifonię niełatwa, jest wykonywana rzadko i zasadniczo jedynie na koncertach, a nie podczas liturgii. A rękopis ten zawiera przepiękne dzieła takich kompozytorów jak Josquin Desprez czy innych, których nazwisk nie znamy, ale których umiejętności nie były gorsze od Despreza. Po tych pierwszych warsztatach możemy już powiedzieć, że zadanie się powiodło: „złożenie” tych utworów przez grupę warsztatową jest możliwe i ostateczny efekt artystyczny będzie zależał wyłącznie od naszego wysiłku i zaangażowania.
Wspólny projekt Stowarzyszenia Brandsma i Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego zakłada przygotowanie zespołu, który wykona wybrane przez mistrza utwory z Kodeksu Occo oraz odpowiadające im liturgicznie utwory chorałowe z oficjum o Najświętszym Sakramencie (teksty do nich opracował słynny teolog dominikański, św. Tomasz z Akwinu) podczas liturgii ku czci Najświętszego Sakramentu, być może nawet w samym Amsterdamie, jeśli pojawią się możliwości finansowe.
Następna sesja warsztatowa odbędzie się w dniach 14-17 marca, także w klasztorze ojców dominikanów — dokładnie w tym czasie, kiedy Amsterdam będzie obchodził 674. rocznicę cudu eucharystycznego i uliczkami starego miasta w nocy 16 marca znowu wyruszy cicha procesja. Będą możliwe zapisy nowych uczestników; informacje i formularz zgłoszeniowy pojawią się ponownie na stronie Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Nasz nietuzinkowy projekt zainteresował nie tylko wielu śpiewaków, lecz także media, i w najbliższym (3/2019) numerze „Gościa Niedzielnego” ukaże się reportaż wraz ze zdjęciami. Zachęcamy do zakupu.
Serdecznie dziękujemy Dominikańskiemu Ośrodkowi Liturgicznemu oraz krakowskim dominikanom za wspaniałe trzy dni śpiewania w ich klasztorze i wszelką pomoc, jakiej nam udzielili.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *